Helenisin blog

Vitam Vas

Maliri

4 slavní malíři, které zabily jejich vášně , které zabily jejich vášně


V Římě je 31. května 1606 příjemné počasí, ale ctihodný Ranuccio Tommasoni z Temi se při vědomí nastávajícího souboje ošklivě potí. Netuší, že zanedlouho se přestane potit navždy. Za asistence sedmi kumpánů ho probodne mečem jistý Michelangelo Merisi zvaný Caravaggio. Obávaný rváč, násilník a geniální malíř.

Umělci jsou vesměs chápáni jako lidé obdaření nevšedním talentem, který jim druzí mohou tiše závidět. Jenže za všechno se platí a velký talent bývá často vyvažován doslova vražednými vášněmi. Pojďme se spolu s HISTORY revue vydat po stopách čtyř slavných malířů, kteří za své vášně zaplatili předčasnou smrtí.

1. Štětec a dýka
Kdo: Michelangelo Merisi zvaný Caravaggio
Kdy: 1571 – 1610
Národnost: italská
Nejznámější díla: Nemocný Bakchus, Nevěřící Tomáš, Judita, Jan Křtitel
Vášeň: touha zničit všechny, kteří mu stáli v cestě

Architekt Ferma Merisi sice zemřel mladý, ale zanechal rodině velké jmění. Nic nebránilo tomu, aby jeho syn, třináctiletý Michelangelo nastoupil do učení k malíři Simonu Peterzanimu, kde zůstal čtyři roky. První úspěchy slaví v Římě, kde v dílně malíře Cesariho maluje kytice a zátiší s ovoci. Zakázky se množí, množí se i honoráře a z neznámého malíře zvaného Caravaggio se pomalu stává známá celebrita.

Barvy a krev
Spolu s příznivci, přibývají i odpůrci Caravaggiova umění, kteří je považují za vulgární, dokonce kacířské; v úsilí o maximální realismus hledá malíř své modely na ulicích a pro svůj obraz Smrt Panny Marie angažuje vyhledávanou prostitutku. Zadavatelé z církevních kruhů obraz rozhořčeně odmítli, nicméně věhlas Caravaggia umělce roste a je přímo úměrný věhlasu Caravaggia – tvrdohlavého, divokého výtržníka. Po městě se prochází s mečem u boku a vyzývá na souboj každého, kdo se mu znelíbí. Zpočátku jde víceméně o neškodné hádky, ale po roce 1600 začíná téct krev. V únoru vážně zraní mečem drába. Hostinskému vyhrožuje zabitím, uráží dámy obscénnostmi, fackuje státní úředníky, rozbíjí okna své bývalé domácí. V květnu 1606 zavraždí jistého Ranuccia Tommasoniho a prchá do Neapole a odtud odchází na Maltu, kde získává přízeň hlavního mistra Řádu Maltézských rytířů Alofa de Wignacourta, který obdivuje jeho dílo. 14. července 1608 se Caravaggio stává Maltézským rytířem.

Oběť msty
Jen tři měsíce po své rytířské inauguraci se pohádá se svým nadřízeným, je uvězněn, ale uprchne oknem, za což je z řádu vyloučen a stíhán. Před mstou prchá na Sicílii, poté odjíždí do Itálie. Nemá trvalé bydliště, žije po hospodách a nevěstincích, spí oblečený a se zbraní pod polštářem. Má proč se bát, nesmiřitelní rytíři maltézského řádu po něm tvrdě jdou. V říjnu 1609 je v hostinci blízko Neapole několika z nich pobodán. V červenci 1610 umírá. Je mu devětatřicet let.

2. Šílenství barev
Kdo: Vincent van Gogh
Kdy: 1853 – 1890
Národnost: holandská
Nejznámější díla: Jedlíci brambor, Ložnice v Arles, Váza s 12 slunečnicemi, Autoportrét, Havrani nad obilným polem
Vášeň: přehnaný altruismus, sebezničující posedlost prací, alkohol

Vincent van Gogh byl geniální malíř, ale vycházet s ním nebylo lehké. První známky jeho neústupnosti, prchlivosti a psychické lability se projevily už v době, kdy byl jako zaměstnanec galerie Goupil a Cie obchodující s obrazy poslán do Londýna, kde se zamiloval do dcery své bytné. Odmítnutí nesl velmi těžce, zklamání dával velmi emotivně najevo a reagoval podrážděně i na zákazníky, takže byl nakonec propuštěn.

Obrátím se k Bohu!
Vincent se rozhodne věnovat svou lásku Bohu a službě lidem. Jeho víra je ryzí a odhodlání hluboké, ale paradoxně nesloží zkoušky na teologickou fakultu. Neúspěch ho ale neodradí. Na dlouhých pět let odjíždí jako kazatel do belgického hornického městečka Borinage, kde vládne strašlivá bída. Vincent ale nechce kázat vodu a pít víno; vzdává se veškerého majetku i úlev a žije tak, jako žijí ti nejbídnější. Někteří to považují za výraz nejhlubší křesťanské pokory, jiní za exaltované gesto pomateného kazatele, kterému církev nakonec zakáže vykonávat kněžské povolání, protože údajně podrývá její autoritu. Další zklamání přináší Vincentovi další trauma, ale přivádí ho k malování, jehož prostřednictvím může vykřičet svoje touhy, bolesti a frustrace. Studuje staré mistry a maluje obrazy plné temných, zemitých barev. V té době se zamiluje do své o osm let starší sestřenice Kee Vos-Strickerové, ale opět je striktně odmítnut. Další zklamání oslabuje Vincentovu už tak labilní psychiku.

Volný pád
V listopadu 1885 se Vincent usazuje v Antverpách. Pije absint, léčí se na syfilidu. V březnu 1886 se stěhuje do Paříže, kde se seznamuje s Paulem Gauguinem, který za ním o dva roky později přijíždí do Arles. Soužití s Gauginem je pro něj na jedné straně inspirující, na druhé plné prudkých hádek. Jedné prosincové noci si Vincent v záchvatu malomyslnosti odřízne kus ucha a jako dárek pošle jedné prostitutce z místního nevěstince. Zděšený Gauguin odjíždí z Arles a nechává Vincenta samotného s jeho depresemi a prohlubujícím se šílenstvím.

Smrt v polích
Celý rok 1889 je malíř hospitalizován v útulcích pro choromyslné v Saint-Remy a Aures. Ale pobyt v blázinci mu nepomáhá, na vycházce v sebevražedném pokusu pije terpentýnový olej, při druhém sní jedovaté barvy. Stále více propadá depresím, trpí, ničí se alkoholem, ale stále maluje; za 69 dní, které strávil v Aures, vytvořil 82 obrazů. Jeho posledním dílem jsou Havrani nad obilným polem. 27. července 1890 se střelí do hrudi a o dva dny později umírá. Je mu sedmatřicet let.

3. Hrdý krasavec
Kdo: Amedeo Clemente Modigliani
Kdy: 1884 – 1920
Národnost: italská
Nejznámnější díla: Sedící akt, Podobizna Leopolda Zborowského, 16 portrétů Jeanne Hébuternové
Vášeň: Ženy, alkohol, hašiš

Jako mladík obdivuje své milované staré mistry, studuje na akademii ve Florencii a Benátkách. Má vynikající vychování, je milovníkem Dante Aligieriho a jeho Božské komedie, z níž cituje dlouhé pasáže. To se však má brzy změnit. O dva roky později přijíždí Modigliani do Paříže, usazuje se na Montparnassu a seznamuje se s mezinárodní uměleckou avantgardou – mezi jeho nové přátele patří kupř. rumunský sochař Constantin Brancusi či básník Jean Cocteau. A s velkou chutí se také noří do bouřlivého bohémského kvasu velkoměsta.

Hříšná Paříž
Maluje rychle a rychle i žije. Seznamuje se originálním, ale poněkud slabomyslným malířem Mauricem Utrillem, s kterým pořádá divoké pitky. Brzy pije první ligu, ale litry červeného vína mu brzy přestávají stačit. Přechází na rum a potom objevuje hašiš, v té době levnou a dostupnou drogu. Jako malíř nalézá svůj konečný styl a cizeluje ho k mistrovství, jako člověk chátrá. Jeho ještě nedávno krásná tvář hrubne, jeho plíce užírá tuberkulóza, na počátku 20. století smrtelná nemoc. Z hrdého a krásného Itala, jenž nosí dělnický oblek z hrubého manšestru s nonšalancí knížete, se stává troska, která mění své kresby za sklenku alkoholu.

Až do sebezničení
Krásnému „Modimu“ ženy padaly k nohám, ale jeho osudovou milenkou se stala až Jeanne Hébuternová, pocházející z konzervativní katolické rodiny, která měla všechny umělce za opilce a ničemy. Tuto představu božský Modi zhmotňoval na sto procent a navíc to byl Žid! Přes odpor rodiny se Jeanne svého milence nevzdala, ale nebylo to však žádné poklidné rodinné soužití, na jaké byla zvyklá z domova. Nicméně její láska byla tak silná, že se svému Modimu ve všem přizpůsobovala – i jeho zničujícímu životnímu stylu.Těsně před tím, než byl Modigliani hospitalizován s finálním stádiem tuberkulózní meningitidy, našli ho jeho přátelé v atelieru v obětí Jeanne – oba opilí, nazí a pomazaní olejem ze sardinek…

Dvojí smrt
Několik dní poté, 20. ledna 1920, Amedeo Modigliani v šestatřiceti letech umírá. Jeanne Hébuternová spáchala v den jeho pohřbu sebevraždu skokem z okna. Malíře pohřbili na pařížském hřbitově Pere Lachaise, Jeanne na Cimetiere de Bagneux. Jejich 15 měsíců starou dceru adoptovala Modiglianiho sestra žijící ve Florencii. Jako dospělá napsala o svém otci biografii nazvanou Modigliani: Muž a mýtus.

4. Mistr akční malby
Kdo: Jackson Paul Pollock
Kdy: 1912 – 1956
Národnost: USA
Nejznámější díla: Levandulová mlha, Třpytivá substance, Šálek čaje, Modrá, Oči v žáru
Vášeň: Alkohol

Má dobrodružnou povahu, ale také výrazný talent, který rozvíjí na losangeleské Manual Arts High School, kde získává základy kreslení a modelování. Na škole zůstává jako asistent, maluje, ale nic neprodává, jeho obrazy nejsou nijak originální. O to víc pije. V pětadvaceti nastupuje do psychiatrické léčebny na odvykací kůru, ale veškerá léčba se míjí účinkem. Pollock sází na svou vůli a umíní si, že v době, kdy bude malovat obraz, láhve se ani nedotkne. V říjnu 1941 poprvé vystavuje v newyorkské galerii McMillen a seznamuje se s Peggy Guggenheimovou, která vlastní galerii na Manhattanu. Ta mu uspořádala samostatnou výstavu a uzavřela s ním smlouvu zaručující malíři stálý příjem sto padesáti dolarů měsíčně a šedesát procent z prodaných obrazů.

Alkohol teče proudem
Jeho obrazy plné totemických symbolů budí zájem sběratelů, kritiků a také malířky ruského původu Lee Krasnerové, s níž se Pollock v roce 1945 žení. Ale New York se svými večírky, při nichž teče alkohol proudem, není pro malířovu koncentraci to pravé; manželé se stěhují na Long Island, kde díky půjčce od Peggy Guggenheimové kupují rozlehlý dům se stodolou, v které si Pollock zřizuje ateliér. Na přelomu let 1946 a 1947 dochází v jeho tvorbě k přelomu – plátna rozprostírá na zem, lije na ně řídké barvy rovnou z plechovek a zapojuje tak do tvorby celé tělo. Je to nesmírně psychicky i fyzicky náročná tvorba, obrazy, které Pollock maluje, měří několik metrů. Malíř o své tvorbě říká: „Plátna připevňuji na stěny nebo na zem. Cítím se tak blíž malbě, protože kolem ní mohu chodit, pracovat ze všech čtyř stran a doslova do ní vkročit. Když jsem uvnitř malby, neuvědomuji, co dělám. Malba má svůj vlastní život, snažím se ji nechat, ať se sama prosadí. Výsledkem je zmatek, jen když s ní ztratím kontakt. Jinak je mezi námi čistá harmonie.“

Už neměl, co by řekl?
Proslulou akční malbu Pollock sice nevymyslel, ale její techniku i myšlenku dotáhl do konce a stal se jejím vrcholným představitelem. Jeho labutí písní se stal šestimetrový obraz, nazvaný Modré tyče. Protože Pollock nechce, aby se jeho akční malba vyčerpala a stala se pouhou manýrou, vrací se k motivům, které maloval ve čtyřicátých letech, ale z uměleckého hlediska jde o sestup. A nejen z uměleckého. Malíř nezvládá pití, rozpadá se mu manželství. 11. srpna 1956 naráží jeho kabriolet Oldsmobile do stromu. Čtyřiačtyřicetiletý Pollock je na místě mrtev.

Jiří HouserVíce se dozvíte:
José Piojan: Dějiny umění
Andre Salmon: Modigliani
Kočka: Krev na paletě
Langdon: Caravaggio

Caravaggio
Jeho umění bylo nadčasové. Byl mistrem dramatických kompozicí, víc než o klasiky se zajímal o živou přírodu a světlo modelující a oživující tvary. Pracoval se šerosvitem, který propůjčuje námětům nevšední působivost a živost. Jeho obrazy se liší od obrazů ostatních malířů, kteří je nepochopili a považovali je za vulgární. Jeho nezaměnitelný styl zanechal nesmazatelnou stopu v celých dějinách umění.

Vincent van Gogh
Během 10 let vytvořil okolo 900 maleb a přes 1000 kreseb. Svým pojetím změnil pohled na impresionistickou malbu a výrazně ovlivnil desítky umělců zejména 1. poloviny 20. století, kteří se hlásili k expresionismu. Během svého života prodal jeden jediný obraz. V roce 1990 byl jeho Portrét dr. Gacheta prodán za 82,5 milonů dolarů.

Amedeo Modigliani
Nepatřil k avantgardním umělcům své doby – fauvistům a kubistům. Hlásil se ke starým italským mistrům; většinu jeho obrazů tvoří portréty a akty. Maloval podobizny obyčejných, neznámých lidí – dělníků, služek, prostitutek, a portrétoval své známé z uměleckých kruhů. Ve svých obrazech hledal ideál ženské krásy. Jeho obrazy jsou pro mnohé záhadou, protože se nedají nikam zařadit – není to impresionismus, není to postimpresionismus, nemá to znaky počínajícího kubismu… Modigliani vyvíjí malířský styl, který je možná inspirovaný Marcem Chagallem či Henri Matisem, ale zůstává jedinečný.

Jackson Pollock
Jeho dílo je spojené s newyorkskou školou a abstraktním expresionismem, který se objevil v USA po 2. světové válce. Jeho rané obrazy ovlivnilo „primitivní“ umění amerických indiánů, posléze si osvojil tzv. dripping, což je nanášení emailové malby na plátno položené na zemi. Proslavil se akční malbou, která pro něho byla jakýmsi druhem duševního boje.