Helenisin blog

Vitam Vas

Nebesti poslove-ANDELE

Jsou prý všude kolem nás. Každý máme nad sebou od narození hned dva.

Brzdy kvílí, lidé se otáčejí. Náklaďák zastaví jen pár centimetrů od vaší tváře. V hlavě to hučí, nadávky šoféra nevnímáte. Stejně má pravdu – šel jste na červenou. „Stál při vás anděl strážný, pane,“ pokyvují hlavou lidé na chodníku. Co když tam opravdu stál? Nebo se vznášel? A kam zmizel? Každopádně jestli tam vážně byl, měl s vámi dnes plné ruce práce.


Jen k málokomu z duchovního světa má člověk tak jednoznačně pozitivní vztah, jako k andělům. EPOCHA vás zve na výlet do světa bytostí, o kterých prý Ježíš Kristus řekl: „Tíhu lidských břemen budou nést po věky věků.“ Jestli je to tak, potom s námi mají práce nad hlavu.

S andělem v rychlíku
Ten, kdo je odkojen českými pohádkami, je masírován stále stejnou podobou vyslance nebes – anděl si to mašíruje světem zásadně na boso (popřípadě jen v takzvaných „kristuskách“), bílé noční košili, za zádech nepřehlédnutelná křídla a v ruce myrtu. Andělskou tvář potkal jeden muž v zimě r. 1962 v rychlíku mezi Nymburkem a Prahou. Svůj prožitek popisuje anonymně na internetu: „V té chvíli vstoupil do kupé mladý průvodčí, kterého nebylo možno v žádném případě přehlédnout, protože byl nezvykle hezký. S nezvyklou příjemností v hlase mi doporučil, abych si co nejdříve přesedl do druhého vagónu, kde je to pro mne prý určitě lepší. Poslechl jsem, i když jsem se divil, kde se v železničním personálu, zvláště tak mladém, bere tolik zájmu …Když jsem si přesedl, čekal jsem až „hezký průvodčí“ přijde kontrolovat jízdenky, abych mu za jeho péči poděkoval. Přišel, ale byl to docela jiný průvodčí, nějaký mnohem starší a také tak trochu morous...Příšerný náraz, úděsná tříšť všelijakých úlomků, vše zaplavující pára a já cítil na levé straně prudký závan ledového vzduchu a také jsem cítil, jak se vagón se mnou naklání na pravou stranu k zemi. Vím, že jsem si v tu chvíli řekl, tak to je srážka vlaků, to je můj konec, chraň alespoň oči! Pak nastalo nehybné ticho a já si uvědomil, že jsem živý…Později, když jsem se trochu vzpamatoval a čekal spolu s ostatními na záchranky, jsem se dozvěděl, že proti nám jel těžkotonážní nákladní vlak, kterému vykolejily poslední dva vagóny, kterými strhával koleje, vedení a vytloukal vagóny našeho vlaku….byl zcela zničen také poslední vagón ve kterém jsem seděl a chtěl sedět, nebýt toho laskavého ‚hezkého průvodčího‘ – anděla strážného, kterého jsem osobně poznal.

Dokonalá kontrola!
Slovo anděl (anglicky angel) pochází z řeckého angelos (posel). Řečtina vyjádřila už před několika tisíci lety naprosto přesně, jaký je podle teologů úkol andělů – přinášet poselství od samotného Boha. Filozof a teolog Tomáš Akvinský už ve 13. století prohlásil: „Andělé prostupují všemi náboženstvími, každou filozofií. Oni nevnímají náboženství tak, jako my, nerozlišují je. Jsou symbolem každé víry bez rozdílu.“
Hlavní světová náboženství pohlížejí na existenci andělů stejně – všechna s nimi počítají jako s naprostou samozřejmostí. Rozcházejí se ale v tom, jaké schopnosti jim přisuzují. Muslimové věří, že zatímco člověk byl stvořen z hlíny, andělé z ohně. A protože oheň umí dělat s hlínou zázraky, i člověk by se jím (andělem) měl nechat vést. Islám navíc nabízí každému člověku anděly hned čtyři! Už od narození kráčí jeden před ním, druhého má za sebou. Další (takzvaný džin) zapisuje jeho dobré skutky a poslední se specializuje jen na skutky špatné. Dokonalá kontrola.

Denní příděl kilometrů
Už skoro 1500 let je také v koránu pasáž, která přesně určuje denní příděl kilometrů, který musí andělé urazit: „Za jeden den vzdálenost jako Měsíc za 1000 měsíčních roků.“ S tím, že tyhle bytosti jsou mimořádně výkonní obchodní cestující, souhlasí i kontroverzní Američanka Doreen Virtuová, psychoterapeutka a jedna z nejpopulárnějších „andělských“ spisovatelek současnosti. „Andělé se pohybují časem i prostorem, a tak vznikají známá andělská světla. Objevují se jako jiskřivá světýlka nebo záblesky fotoaparátu. Jsou to aurické částice strážných andělů.“ S anděly „pracují“ dokonce i islámští teroristé. Věří, že sebevražední atentátníci, poté, co odvedou svou práci, odcházejí okamžitě do nebes. Jejich těla tam prý omývají právě andělé. Náhled křesťanů na tyhle okřídlené bytosti se v mnohém shoduje s muslimy, ale Bible se jim věnuje ještě podrobněji než korán. Podle ní jsou seskupeni do 9 kůrů, neboli sborů andělských. Cherubové např. hlídají archu úmluvy, Serafové se zase vznášejí kolem božího trůnu. A často navíc přicházejí jako zvěstovatelé – varují před událostmi, které už brzy sešle jejich nadřízený na lidská bedra.

Andělé to také rádi
Zcela originálně vidí anděly hinduisté. Bůh a anděl jsou podle nich prakticky totožné bytosti–proč si komplikovat život anděly, když můžeme modlitby poslat rovnou k Nejvyššímu? Nejpopulárnějšími hinduistickými božstvy jsou opičí bůh Hanumán a Ganéša – tlustý bůh se sloní hlavou. „Moje pětiletá dcera věří, že dokud jí hlídá opičí bůh Hanumán, nemůže se jí nic zlého stát,“ vysvětluje indická novinářka Shoba Narayanová. Hinduisté mají tolik bohů, že v kombinaci s oblíbenými horoskopy je jejich duchovní prostředí (z podnikatelského hlediska) nasyceným trhem. Také buddhisté chápou anděly po svém. Jsou jimi tzv. Bóddhisatvové –bytosti, které Buddha seslal z nebes, aby učili člověka. Nebyla by to ale požitkářská Asie, aby jim nepřidala trochu zlidšťujícího koření. Bóddhisatvové se totiž mohou oddávat tělesným rozkoším stejně jako my lidé. Jenže něco za něco. Ve vysokém věku i oni umírají.

I andělé mají své černé ovce
O tom, že i v křesťanství mají andělé k lidem vážně hodně blízko, svědčí , že i mezi anděly pracují hříšníci. I oni byli dříve milí a laskaví, jenže znáte to – důvěřuj, ale prověřuj. Svobodu začali zneužívat, přidali trochu pýchy a nakonec se úplně otočili proti Stvořiteli. Nazývají se padlí andělé a jsou to přesně ti, kteří jsou zobrazováni jako černé, ponuré bytosti, poletující mezi náhrobními kameny. A kdo byl tím nejhorším rebelem ? Nikdo menší, než sám Lucifer. Dokonce si své pomýlení uvědomil, prosil, ale Bůh ho už zpátky mezi své ovečky nepřijal. Od té chvíle se prý datuje nenávist pekla ke všemu božímu. Lucifer přitvrdil – stal se z něho Satan. A jeho sídlem Peklo. O padlých andělech mluví bible mnohokrát a varuje před tím, aby jim člověk naslouchal. Ale ani s opravdovými božími posly to prý není tak jednoduché. „My, andělé, nejsme takovým ideálem moudrosti, jak se vy, lidé, většinou domníváte. Víme a vidíme mnohé, co je vám skryto, ale nemůžeme vědět všechno. To, co vyslovil nějaký člověk před několika týdny a co přitom měl na mysli, je mimo náš záběr,“ říká jeden z andělů v knize německé spisovatelky Karin Silberwegové Můj anděl a já.například lásky, která byla seslána až do Vaší pozemské vnitřní Světlo a znovu zažehla ten téměř vyhaslý plamen.

Úkolem nebeské elity je zvěstovat
Tak jako existují jedinci, kteří to v andělské kariéře vzali za špatný konec, jsou i takoví, kteří patří mezi nebeskou elitu. Jmenují se archandělé. „Jsou božím impulsem lásky, která byla seslána až do naší pozemské úrovně, aby nám připomněla naše vnitřní světlo a aby znovu zažehla ten vyhaslý plamen... Pracují na našem vývoj... Nejsou nám cizí a nosí naše obrazy ve svém nitru,“ tvrdí německá spisovatelka Ulrike Heinrichsová. Archandělé spatřili tvář boží, a proto prý žijí v dokonalém štěstí. Jejich úkolem je přenášet vzkazy mezi Bohem a lidmi –zvěstovat. Michael, Rafael, Jophiel, Sandalfon, Chamuel – je jich spousta, ale jakýmsi top-archandělem je Gabriel. Pohybuje se prý obzvlášť tiše a rychle a i bible přiznává, že často navštěvuje Nejvyššího. „Jsem archanděl Gabriel, který stává v blízkosti Boha a byl jsem poslán, abych k tobě promluvil,“ potvrzuje jeho výsadní postavení Lukášovo evangelium. Stejně jako u křesťanů se i u muslimů těší Gabriel zcela výjimečnému postavení. Právě on (v arabštině má jméno Gabriel podobu Jibra–il) měl provázet proroka Mohammeda z Mekky do Jeruzaléma. Tam se potom podle koránu potkal nejen s dalšími třemi proroky (Ježíšem, Adamem a Mojžíšem), ale i se samotným Alláhem.

Posel smrti se 4000 křídly
Islám i judaismus mají v řádách svých archandělů také zcela ojedinělou bytost – posla smrti Azraela. Má čtyři různé tváře, 4 000 křídel a kolik je na Zemi lidí, tolik má na těle očí a jazyků. Pokud jste žili spořádaným životem, po smrti odstraní vaší duši z těla „jako když kapka odkapává ze sklenice“. Jestli jste ale prostopášně škodili druhým, Azrael vás odmění po svém – duši bolestivě vytrhne z těla. Uznejte, že takovému monstru se nedá uniknout. Stejně jako smrti.

Anděl na zavolání
Když nepočítáme ty žluté na českých silnicích nebo modré, kteří vozí opilce domů jejich autem, existuje prý celkem slušná šance, že si každý z nás může svého anděla sám přivolat. Je zajímavě, že stejně jako když se učíte vidět auru nebo meditovat, klade se i při svolávání andělů důraz na prázdný žaludek a alkoholickou i sexuální abstinenci. „Když se těchto věcí na čas vzdáte, smysly pracují mnohem bystřeji, jste vnímavější a snáze rozpoznáte znamení,“ vysvětluje laoský mnich z buddhistického chrámu v Luang Prabangu. „Také místo je moc důležité. Kde nejste vy sami vnitřně šťastni, tam za vámi ale žádné jiné štěstí nepřijde.“
Podle většiny publicistů, kteří radí jak anděly přivolat (a vydělávají prý na tom velmi slušné peníze), záleží vlastně jen na vás. A tak se někdo toulá po lesích, jiný po hřbitovech, další to zkouší doma v koutě. Prosíme, zpíváme, voláme je s pláčem. Sami, s kamarády, skupinově. Někdo ho nespatří za celý život, jiní přísahají, že s ním mluví denně. Některé manuály tvrdí, že ty nevinné bytosti můžeme žádat i o peníze. A protože anděl je tu od toho, aby člověku pomáhal, udělá prý všechno, aby nám vyhověl. Mohou nám prý dokonce pomocí jakýchsi nebeských vysavačů odsávat starosti a smutky z těla! Jeden andělský manuál popisuje, jak taková údajná vysávací lidsko–andělská operace vypadá: „Všimněte si, že archanděl Michael s sebou nese vakuový vysavač. Zvolte nastavení rychlosti odsávání. Ve spolupráci s Michaelem strčte odsávací trubici hlavou do hlavy onoho člověka. Vevnitř jí očistěte od veškerých usazenin, obzvláštní pozor dávejte na jakékoli temné plochy, které pečlivě vysajte. Věnujte pozornost oblasti okolo čelisti a mozku.“ Těžký je život andělský...

Třeba ho máte doma!
Možná, že po setkání s andělem toužíte, ale nemáte prostě čas jezdit po světě a hledat ho. Zkuste si posvítit sami na sebe. Na trhu je spousta knih, které čtenáři naznačují, že andělem je dost možná on sám. Stačí v nich kladně odpovědět na pár otázek a za pár minut už můžete poletovat na obláčku euforie, že jste lepší, než my ostatní smrtelníci. Mezi nejčastěji se opakující otázky patří:
- Narodili jste se ve znamení Býka, Lva, Štíra nebo Vodnáře?
- Máte zaměstnání, při kterém sloužíte druhým (lékař, letuška, učitel, apod.)?
- Světlají vám vlasy?
- Vaše aura září?
- Vaše vztahy se vyznačují oboustrannou závislostí a typickými partnery jsou narkomani a alkoholici?
- Setrváváte ve vztahu mnohem déle, než ostatní?
- Neumíte říci NE a trpíte pocitem viny, když vám druzí pomáhají?

Pozemský anděl s lodí
Psychoterapeutka Doreen Virtueová o sobě tvrdí, že s anděly spolupracuje dlouhodobě. „Nikdy nezapomenu na sezení, kdy jsem identifikovala prvního pozemského anděla. Z levého ramene mé klientky směřoval vzhůru jakýsi sloup. Když jsem vzhlédla, zalapala jsem po dechu. Přímo nad ní se vznášela éterická vesmírná loď. Musím se přiznat, že mě to vyděsilo. Vyhrkla jsem– vidím nad vámi něco jako vesmírnou loď... Klientka na to v klidu opáčila – ano, vím. Je tam po celý můj život.“ Virtueová tvrdí, že záleží i na takových maličkostech, jakými jsou smysl pro povinnost, rychlost, s jakou se dokážeme zamilovat nebo vztah k jakékoli závislosti. Každopádně dělá skvělý byznys, protože s přednáškami Andělské terapie objíždí celý svět a vystupuje v televizních šlágrech, jako jsou Good Morning, America nebo Oprah. O vydaných knihách ani nemluvě.

Odcházejí do důchodu?
Další faktor, ve kterém se jednotlivé kultury liší v náhledu na anděly, je jejich počet. Martina Kabáta sice v Hrátkách s čertem může z pekla zachraňovat celá nebeská jízda, ale že by se andělé někde objevili v takových zástupech, zatím nikdo nehlásil. Tajná židovské magie kabala operuje s téměř 50 miliony andělů. Bible zase obsahuje pasáž, kde Ježíš Kristus prosí boha, aby mu z nebe seslal 12 andělských legií. Když uvážíme, že z lidského pohledu může mít legie až 6000 mužů (z andělského pohledu je to 6000 okřídlenců), tak už je to pořádná nebeská jízda. „Už svatý Augustin psal, že andělé mají schopnost se množit. Doslova napsal, že se množí jako mouchy,“ tvrdí americká spisovatelka Sophy Burnhamová. Nejasnosti panují i kolem toho, jak dlouho jsou andělé v aktivní službě, kdy a jestli vůbec umírají a kdo přichází po nich. „Noví andělé nepřibývají,“ kroutí hlavou americký „andělolog“ Dr.Paul Eymann. Za pravdu mu dává i Evangelium Sv. Lukáše: „Andělé nikdy neumírají.“ Ale například buddhisté věří, že i anděl se může vysvobodit z koloběhu věčných zrození, dosáhnout nirvány a tak vlastně profesně zemřít. Odejít za lepším, chcete-li. Na druhou stranu se říká, že přísloví jsou studnice moudrosti. Jestli je to pravda, potom na smrti andělů něco bude. Jedno talmudské přísloví totiž říká, že když na Zemi skončí jedno přátelství, v nebi umře jeden anděl.

David Jakš

Andělsky dobrý byznys
• Přídomek andělský, andělská mají dnes už nejrůznější věci.
• Andělské oko je drobná dekorace na tunning (vylepšení) automobilů.
• Andělské růže je pro změnu zvláštním druhem modré růže, vypěstované v Číně.
• Zamíchat si můžete andělské karty, což je více než 40 speciálních karet, kterými se prý dá komunikovat s anděly.
• Andělské slzy jsou pečené těstové kuličky s marmeládou.
• Malajci nazývají mateřská znaménka andělský polibek.

Křídla na stříbrném plátně
- Nejznámějším andělem na filmovém plátně je Nicolas Cage ve filmu Město andělů (1998), kde se pozemsky zamiluje do lékařky v podání Megg Ryanové. Kvůli ní dokonce opustí jistotu a pohodlí andělského života a stane se normálním smrtelníkem. Ve filmu Devátá brána (1999) zase mladého vědce Johnyho Deppa svádí andělsky krásná Lony Olinová. A úspěšně.
- V Čechách je stále populární archanděl Gabriel z pohádky Hrátky s čertem (1956) a dále Jiřího Pecha jako doktor Strážný ve filmu Dědictví (1992) a Ivan Trojan jako Petronel v pohádce Anděl páně (2005)

Miláček Hermes
- Ve starověkém Řecku se jako angelos označoval každý, kdo přinášel poselství. Byl pod ochranou bohů a nedotknutelný. Nejznámějším antickým poslem bohů byl Hermes.
- Hermes doprovázel například lidské duše do záhrobí, byl bohem magie, cest a poutníků a dokonce i ochráncem zlodějů nebo básníků.